ترتیب آزمون ÖSD:
این آزمون شامل آزمون در سطوح مختلفی چون :

ÖSD-prüfungen ÖSD kID A1, ÖSD kID A2, ÖSD Zertifikat A1, ÖSD Zertifikat A2, ÖSD Zertifikat B1, ÖSD Zertifikat Deutsch Österreich B1, ÖSD Zertifikat B1, ÖSD Zertifikat B2, ÖSD Zertifikat C1,ÖSD Zertifikat C2

می باشد برای اطلاعات بیشتر راجع به آزمون B1 به صفحه ی ÖSD Zertifikat B1 مراجعه کنید.

 

1- هدف از آزمون ÖSD
با شرکت در هر یک از سطوح این آزمون ها ، داوطلبان میزان اطلاعات و سواد خود را در هر یک از این سطوح را خواهند شناخت.

 

2- پایه و اساس ها و وظایف
ÖSD مراکز و کلاس های آزمونی را ارائه می دهد که در آنها میزان عملکردها سنجیده می شوند.
ساختار ، محتوی و ارزیابی آزمون ها به ممتحنین بستگی دارد . ( مرتبط با نظر ممتحنین است )

 

3- بخش های آزمون
آزمون ها متشکلند از یک بخش کتبی و یک بخش شفاهی ، در هر دو بخش سطح آزمون و میزان مهارت ها ارزیابی می شوند.
آزمون شفاهی 14 روز بعد از آزمون کتبی برگزار خواهد شد ولی برگزاری هر دو مهارت در یک روز نیز ممکن است.
آزمون B1 برای سنین میان سال و جوانان در سه مهارت شنیداری ، خواندن و نوشتن به صورت تکی و گفتاری به صورت تکی یا گروهی برگزار خواهد شد.

 

4- مجوز شرکت در آزمون
برای این آزمون تمامی زبان آموزان در رده های سنی زیر مجاز به شرکت هستند
ÖSD kID A1: از 10 سال به بالا
ÖSD kID A2: از10 سال به بالا
ÖSD ZA1: از14 سال به بالا
ÖSD ZA2: از14 سال به بالا
ÖSD ZB1: از16 سال به بالا
ÖSD ZB1:جوانان: از12 سال به بالا
ÖSD ZDÖ B1: از16 سال به بالا
ÖSD ZDÖ B1:جوانان : از12 سال به بالا
ÖSD ZB2: از16 سال به بالا
ÖSD ZB2:جوانان : از14 سال به بالا
ÖSD ZC1: از16 سال به بالا
ÖSD ZC1:جوانان: از14 سال به بالا
ÖSD ZC2 : از16 سال به بالا
ÖSD ZC2: زبان اقتصاد: از16 سال به بالا
جهت ترویج زبان در کشور های دیگر ، مراکز ÖSD در بخش ها و کشورهای مختلفی برپا شده است. داوطلبان خارجی می توانند در این آزمون ها در تمامی مراکز ÖSD شرکت کنند. جهت ثبت نام، داوطلبین ملزم به ارائه ی مدرک شناسایی معتبر و هم چنین یک نسخه کپی از آن (مدارک معتبر:  پاسپورت، کارت ملی هوشمند یا شناسنامه طرح جدید ) هستند.

5- داوطلبان با شرایط و محدودیت خاص
برای داوطلبان با شرایط خاص ( مشکلات خاص جسمی و …) با توجه به نوع و میزان مشکل موجود شرایطی خاص در امتحانات در نظر گرفته می شود. مشکلات موجود باید قبل از آزمون توسط پزشک مورد تائید قرار گیرد.این دسته از داوطلبان ملزم به ارائه گواهی پزشک از بیمارستان حدود 35 روز قبل از آزمون میباشند.

6- ثبت نام آزمون
مراکز ÖSD تاریخ امتحانات را اعلام کرده و داوطلبان می توانند جهت ثبت نام در آزمون ها اقدام کنند. مسئولیت صحت اطلاعات خواسته شده در فرم ثبت نام آنلاین به عهده داوطلب بوده و مرکز آزمون هیچ گونه مسئولیتی را درقبال اشتباه ورود اطلاعات در سامانه از سمت داوطلب را ندارد و‌ کلیه هزینه های‌ دریافتی از طرف مرکز ÖSD، جهت چاپ‌ وارسال مجدد مدرک‌ قبولی با اطلاعات‌ صحیح، به عهده داوطلب‌ می‌باشد.
داوطلبان باید برای شرکت در آزمون مدارک معتبری چون ( پاسپورت یا کارت ملی هوشمند یا شناسنامه طرح جدید) و یک کپی از این مدارک را ارائه دهند.
علاقه مندان می توانند جهت ثبت نام ، فقط به صورت آنلاین اقدام کنند.
شرکت کنندگان بعد از ثبت نام در آزمون پسوردی را دریافت می کنند و بعد از دریافت پسورد می توانند مستقیماً به اطلاعات ثبت نام خود در سایت دسترسی پیدا کنند. داوطلبین آزمون در نظر داشته باشند در بازه زمانی ۴ هفته، فقط یک بار مجاز به ثبت نام در هر آزمون یا یک مودول یا یک بخش مشابه از آزمون میباشند.در غیر این صورت فرد مجاز به شرکت در آزمون نخواهد بود و هزینه ثبت نام مسترد نمیگردد.

 

7- هزینه

هزینه های آزمون بین المللی ÖSD به یورو محاسبه میگردد که موسسه در حال حاضر آن را به صورت ریالی با توجه به نوسانات وهزینه های جانبی دریافت میکند. بدیهی است که برای تبدیل، نرخ روز ارز آزاد محاسبه میشود و ملاک محاسبه، نرخ روز قبل از باز شدن ثبت نام آنلاین میباشد.

 

8- پذیرش آزمون های ÖSD

8-1- اگر کسی در آزمون سعی در تقلب داشته باشد یا از وسایلی جهت تقلب استفاده کند و یا به هر دلیلی مزاحمتی برای بقیه ی داوطلبان ایجاد کند ، از ادامه ی آزمون محروم خواهد شد.

8-2- اگر حقایق محرومیت از آزمون بعد از اتمام آزمون مشخص شود،کمیته ی انضباطی (هیئت بررسی) تصمیماتی را در رابطه با داوطلب مردود اتخاذ خواهد کرد. در شرایط عادی ارجاع به نیروی انتظامی و اعلام اسم شخص خاطی به سفارت از نتایج این تصمیم گیری میباشد.

 

9- قبولی در آزمون ها
اعطای امتیاز و محدودیت برای پذیرش یا رد داوطلب در آزمون طبق مقررات ارزیابی ÖSD و قوانین اجرایی ÖSD صورت می گیرد.

آزمون سطوح A1-A2-B2-C1 به دو بخش کتبی و شفاهی تقسیم میگردند که داوطلب می‌تواند همزمان در هر دو بخش یا هر بخش از آزمون را در زمان های متفاوت، ثبت نام و شرکت نماید.

جهت اخذ مدرک‌ کامل آزمون های فوق داوطلب میبایستی در‌ هر دو بخش شفاهی و‌کتبی نمره حد نصاب قبولی کسب نماید.

داوطلب در صورت قبولی در یک بخش،کتبی یا شفاهی، تا یک سال بعد از قبولی، زمان دارد جهت اخذ مدرک کامل در‌بخش دیگر آزمون در یکی از مراکز ÖSD نمره قبولی نیز کسب نماید .

آزمون سطح B1 به صورت مودولار برگزار میگردد که داوطلبین می‌توانند هر 4 مهارت را به صورت مجزا امتحان دهند.

برای هر مهارت مدرکی مجزا صادر میگردد و همانند سایر آزمون ها برای بهبود نمره قبولی و یا در صورت عدم دریافت نمره حد نصاب قبولی، داوطلب میتواند در هر مودول آزمون مجدد دهد.

10- تکرار آزمون

تکرار در هر بخش یا مودول آزمون به‌دفعات امکانپذیر میباشد
لازم‌به‌ذکر است داوطلبین آزمون در نظر داشته باشند در بازه زمانی ۴ هفته، فقط یک بار مجاز به ثبت نام در هر آزمون یا یک مودول یا یک بخش مشابه از آزمون میباشند.در غیر این صورت فرد مجاز به شرکت در آزمون نخواهد بود و هزینه ثبت نام مسترد نمیگردد.

شرکت دوباره در‌آزمون جهت کسب نمره بهتر نیز امکانپذیر میباشد که در صورت شرکت و کسب نمره کمتر، مدرکی دیگر برای‌داوطلب‌صادر نمیگردد و نمره قبلی لحاظ می‌شود.

11- نتایج آزمون
نتایح آزمون 10 روز کاری به طول میانجامد  که در پنل کاربر قرار گیرد.

12- اعتراض به نتیجه آزمون
داوطلبین حق بررسی فرم های ارزشیابی آزمون را دارند ولی حق هیچ گونه کپی و یا یادداشت برداری از اسناد آزمون را ندارد.
معترضین به نتیجه ی آزمون میتوانند از طریق ایمیل einspruch @ gli-shiraz.com با مرکز آزمون  مکاتبه داشته باشند.

 

13- مدارک
شرکت کنندگان می توانند بعد از اعلام نتایج آزمون مدرکی را از مرکز ÖSD دریافت کنند. مرکز آزمون امکان دریافت مدارک از طریق پست را فراهم کرده است و کارمزدی برای این موضوع در نظر گرفته شده و پس از پرداخت قابل بازگشت به شخص نمیباشد، این درخواست در حال حاضر به 2 صورت امکان پذیر میباشد،درمراحل ثبتنام آزمون و یا هنگام مراجعه حضوری در روز آزمون، خاطر نشان میگردد که داوطلب با علم و آگاهی از این موضوع که تمام پیامدهای ناشی از ارسال را میداند، میپذیرد که به این امر اقدام نموده است.
داوطلبین می توانند بعد از دریافت مدرک قبولی آزمون در صورت نیاز مجدد به نسخه دیگر آن، ایمیلی شامل متن درخواست صدور مجدد مدرک به زبان آلمانی و یا انگلیسی برای خود مرکز رسمی ÖSD به آدرس ایمیل duplikat@osd.at ارسال نماید، در صورت تشخیص مرکزآزمون بر اساس درخواست داوطلب در صورت موافقت، مدرک را به مرکز آزمون شیراز ارسال میگردد که داوطلب با ارائه کارت شناسایی معتبر و پرداخت هزینه های مربوطه میتواند مدرک خود را دریافت نماید.
لازم به ذکر است که حدود 21 روز کاری به طول می انجامد، که مدارک از مرکز ÖSD در اتریش به مرکز آزمون ÖSD در شیراز – ایران ارسال گردد.

مرکز آزمون، مدارک را تا 30 روز به صورت امانت نگهداری میکند و پس از آن در خصوص نگهداری مدارک هیچ گونه مسئولیتی ناشی از معدوم و یا مفقود شدن آن را نمی پذیرد. طبق قوانین بین المللی آزمون در صورتی که تا 6 ماه داوطلب برای دریافت مدارک خود اقدام ننماید مدارک به مرکز آزمون در اتریش عودت داده میشود.

14- انصراف

هزینه ثبت نام در آزمون ÖSD به هیچ عنوان مسترد نمی گردد، داوطلب در صورتی میتواند انصراف دهد که تا ساعت 8 شب همان روز ثبت نام درخواست خود را از طریق ایمیل به آدرس ایمیل موسسه به نشانی info@gli-shiraz.com ارسال نماید که پس از کسر 20 درصد از هزینه و طی مدت 2 هفته کاری به شماره کارتی که به نام خود شخص و در ایمیل ذکر شده باشد مسترد میگردد.

 

موسسه این حق را برای خود محفوظ نگه میدارد که مفاد قوانین و مقررات آزمون را در صورت نیاز تغییر دهد.